Co to są backlinki i jak wpływają na pozycjonowanie?

Backlinki, czyli odnośniki zwrotne, to najsilniejszy czynnik wpływający na pozycjonowanie strony internetowej w wynikach wyszukiwarek. Polegają one na linkowaniu jednej strony do drugiej, co pozwala na zwiększenie ilości odwiedzających i poprawę widoczności w Internecie.

Jak działa pozycjonowanie z wykorzystaniem backlinków?

W przypadku skutecznego pozycjonowania ważna jest nie tylko ilość linków (czyli ich liczba), ale przede wszystkim jakość – wartościowe, naturalne, wskazujące na wartościowych treści. Wraz z rosnącą ilością linków, ich jakość przeważa nad ich zumpulością.

Dobry backlink musi spełniać następujące kryteria:

– być umieszczony na stronie o podobnej tematyce,
– posiadać wysoką wartość pozytywną (czyli być w internecie często, mówi wtedza tylko dobre opinie),
– pochodzić z unikalnego serwisu,
– nie stosowanie automatyzacji,
– nie pochodzić z prób oszustwa systemu.

Odpowiednia strategia pozyskiwania linków oraz ich umieszczanie jest kluczowa dla osiągnięcia pozytywnych efektów w pozycjonowaniu. Nieodpowiednie działania jak np. kupowanie linków lub pozyskiwanie ich na spamowych stronach mogą skutkować kara od Google i utratą wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Jak pozyskiwać wartościowe backlinki?

Nie ma jednej prawdziwej metody na pozyskiwanie backlinków. Można jednak wymienić kilka sposobów które mogą się przysłużyć:

1. Publikacje sponsorowane i press rmy
Publikacje sponsorowane to artykuł z linkiem do Twojej strony. Press room służy natomiast do publikowania wartościowych informacji o Twojej firmie.

2. Współpraca z blogerami i vlogerami
Współpraca blogerami i vlogerami to wartościowe i naturalne linki wskazujące na Twoją firmę czy produkt. Warto propagować nowe technologie i produkty, np. wysłać je blogerom lub zapytać ich o edytowanie wpisu, w którym pojawia się link.

3. Ściąganie poradników i e-booków
E-booki i poradniki to wartościowe informacje, które zachęcają użytkowników do zapisu na newsletter czy darmowe treści oraz do otrzymania linków wskazujących na Twoją stronę.

4. Rekomendacje od innych firm
Rekomendacje od znanych i cenionych firm to nie tylko wartościowe linki, ale też potwierdzenie tożsamości Twojej firmy. Warto starać się o takie rekomendacje i wykorzystywać je w promocji swojej firmy.

Podsumowując, backlinki są podstawowym i nieodzownym elementem pozycjonowania. Ich taktyczne wykorzystanie może przynieść wymierne korzyści w postaci zwiększenia widoczności strony internetowej i zwiększenia zainteresowania nią. Kluczem do sukcesu w pozyskiwaniu wartościowych backlinków jest właściwa strategia działania, realizowana zgodnie z dobrymi praktykami i zasadami pozycjonowania.

Udostępnij

Popularne posty

Tagi