Co to jest CDN i dlaczego warto z niego korzystać?

Co to jest CDN?

CDN, czyli Content Delivery Network, to technologia polegająca na dystrybucji treści internetowej za pomocą różnych serwerów umiejscowionych na całym świecie. Dzięki temu sposób materiały takie jak pliki HTML, CSS, zdjęcia czy filmy są dostarczane do użytkowników z najbliższego geograficznie punktu serwera.

Jak działa CDN?

Dzięki CDN, treści wyświetlane na stronach internetowych będą szybciej się ładować, ponieważ serwery zlokalizowane są bliżej użytkowników, którzy przeglądają daną stronę. W praktyce zastosowanie tej technologii pozwala na przyspieszenie ładowania stron internetowych od kilku do kilkudziesięciu procent.

Korzyści płynące z korzystania z CDN

Korzystanie z CDN posiada wiele korzyści. Po pierwsze, umożliwia to szybkie ładowanie stron internetowych, co przekłada się na zwiększenie zadowolenia użytkowników oraz redukcję wskaźnika odrzuceń. Po drugie, dzięki temu, że treści są dostarczane z najbliższego serwera, obciążenie serwera nie jest zbyt duże. Co więcej, istnieje mniejsze ryzyko przeciążenia serwera podczas dużej liczby użytkowników odwiedzających stronę. Po trzecie, dzięki zastosowaniu tej technologii, część kodu strony może być przechowywana na serwerze CDN, co zmniejsza obciążenie hostingu strony.

Dlaczego warto z niego korzystać?

Korzystanie z CDN powinno zainteresować każdego, kto dba o jakość działania swojej strony internetowej. W dzisiejszych czasach, gdy użytkownicy oczekują szybkiego działania i ładowania się witryn, zastosowanie tej technologii jest wręcz koniecznością. Co więcej, dzięki zastosowaniu technologii CDN, można zwiększyć bezpieczeństwo strony przed atakami DDoS, gdyż serwer CDN pozwala na wyłapywanie takich ataków. Poza tym, CDN daje też możliwość łatwej i szybkiej modyfikacji treści strony internetowej, co pozwala na dostosowanie się do potrzeb użytkowników oraz poprawną optymalizację strony pod kątem SEO.

Udostępnij

Popularne posty

Tagi