Co to jest adres URL i jak działa?

Co to jest adres URL?

Adres URL (ang. Uniform Resource Locator) to nic innego jak unikalny identyfikator danego zasobu w Internecie. Składa się on z kilku elementów, w tym nazwy protokołu, nazwy domeny oraz ścieżki dostępu do danego zasobu.

Jak działa adres URL?

Gdy użytkownik wpisuje adres URL do przeglądarki internetowej, ta wysyła zapytanie do serwera o zasób o określonym adresie. Serwer odczytuje zapytanie i zwraca odpowiedź w postaci kodu HTML, który przeglądarka renderuje na ekranie użytkownika.

Zastosowanie adresów URL

Adresy URL są niezbędne do wykonywania praktycznie każdej czynności w Internecie. Dzięki nim możemy otwierać strony internetowe, korzystać z różnego typu aplikacji internetowych, pobierać pliki czy wykonywać wiele innych czynności.

Bezpieczeństwo adresów URL

Adresy URL mogą być wykorzystywane do różnego rodzaju ataków przeciwko użytkownikom Internetu. Warto zawsze uważać na podejrzane linki wysyłane przez nieznane osoby, a także korzystać z narzędzi służących do weryfikacji bezpieczeństwa adresów URL, takich jak np. antywirusy czy rozszerzenia do przeglądarki. Dodatkowym zabezpieczeniem jest korzystanie z uwierzytelniania dwuskładnikowego, czyli dodatkowego potwierdzenia tożsamości użytkownika np. za pomocą kodu SMS.

Udostępnij

Popularne posty

Tagi